Tüm Kategoriler

Buradasınız: Ana Sayfa>Haberler

Dalış Temelleri: Tekniklere Ek Beceriler

Görüntüleme:14 Yazar: Yayınlanma Zamanı: 2022-04-22 Menşei:

Dalış Temelleri: Tekniklere Ek Beceriler WeChat Image_20220422150855

 Tüplü dalış, ilk önce (veya daha uzun bir süre sonra birincil kayak) çabalamaya karar vermeden önce, tekniklere ek olarak temel becerilerle ilgili bilgileri alır. Bu kayıt, dalış öğrencilerinin tüplü dalış dersleri sırasında bildikleri ve su sertifikasyonuna başladıkları becerileri detaylandırır. İnceleme almak veya su içi eğitime hazırlanmak için bir göz atın. Dalış Koçlarının Profesyonel Üyeliği veyaPADI, sertifika ile birlikte dalış kurslarını içeren harika bir kaynaktır.

 

Dalış Öncesi Güvenli uygulamalar Kontrol

 zb2

Dalış öncesi güvenlik kontrolü, muhtemelen hemen hemen her dalıştan önce tamamlanması gereken önemli bir scuba tekniğidir. Dalgıçlar, şu anda tamamen monte edilmiş tüplü eşyalarını taktıktan sonra ve ondan önce sizin suyunuz için dalış öncesi bir bakış gerçekleştirirler. Tipik olarak dalış öncesi güvenlik incelemesi, bir pilotun dalıştan önce bir tür uçuş öncesi kontrolden geçmesi gibi, her şeyin yolunda ve her yerde çalışabilmesi için dalgıcın tüm yaşam destek cihazlarından geçer. tipik olarak havaya.


 PADI'nin 5 Noktalı Atası

  E44YbedsVm_small

Tıpkı dalış öncesi güvenlik uygulamaları kontrolü gibi, 5 noktalı iniş de dalış öncesi güvenlik prosedürüdür. Bu, tipik olarak dalış ekibinin tüm üyelerinin güvenli bir şekilde aşağı inmeye hazır olduğunu doğrular. 5 noktalı iniş, teknik tüplü dalgıçlar tipik olarak suda olduğunda gerçekleştirilir ve aşındırıcı koşullar durumunda basitçe el işaretleri kullanılarak yapılabilir. Teknik, dalgıçların arkadaş anlayışını sürdürmelerine, kayak parametrelerini takip etmelerine ve iniş sırasında pozisyon aldıktan sonra gözlem yapmalarına yardımcı olur.

Etkili Kontrollü İnişler

Tipik olarak iniş, genellikle hemen hemen her dalışın kritik bir parçasıdır. İnişlerini idare etmeyi de öğrenen dalgıçlar, tipik olarak resife inmeden veya okyanusun kum zeminini karıştırmadan yavaşça aşağı doğru yüzerler. Etkili bir şekilde manipüle edilen inişler, dalışı daha rahat ve daha az zorlaştırır, bununla birlikte güvenli dalış uygulamaları için de önemli olabilir. Ayrıca tipik olarak kontrol dışı bir şekilde aşağı yöne düşen bir dalgıç, şu anda bir kulak eşitleme zorluğu içeren olay boyunca durmakta zorluk çekebilir, maksimum ilginç derinliğini aşabilir veya gereksiz yere kendini koyabilir.

Maske Temizliği

Er ya da geç, her dalgıcın işi boyunca, bir kayak sırasında tüplü maskelerine su girecektir. Bir tüplü dalış maskesini temizlemek, yolu öğrendikten sonra basittir. Tipik olarak açık su eğitimi sırasında dalgıçlar, yüzeye çıkmaları gerekmese bile tamamen dolu bir tüplü maskenin nasıl görüneceğini keşfederler. Dalış öğrencileri bu tekniği havuz alanında veya sınırlı normal suda, daha sonra çıkış dalışlarında başlangıç ​​suyunda uygularlar. Egzersiz yapan bir dalgıç, yüzme durumunu değiştirmeden saniyeler içinde maskesini nasıl göreceğini keşfedebilir.

El Dürtüleri

 0JahaNp1Sl

Dalış arkadaşıyla su altında açıkça iletişim kurmakta ustalaşmak, açıkçası pratik gerektiren bir sanat ve zanaattır. Dalgıçlar, bir kulak problemiyle çıkıştan itibaren her küçük şeyi iletmek için evrensel el uyarıları uygular. Dalış arkadaşıyla sualtı dalma sinyallerini inceleyebilmek için birkaç örnek seçmek, bir tüplü kayak sırasında iletişimi kolaylaştırma eğilimindedir.

Regülatör Kurtarma

 

Bir tür dalgıcın regülatör denizcisinden kurtulması alışılmadık bir durum olabilir, ancak her seferinde bir regülatör atılır veya belki de düşürülür. Bir dalgıç, kendisini regülatör denizcisinden yoksun bulması imkansız bir olayda, birkaç seçeneğe sahiptir: Yedekleyebilmek için geçiş yapın veya belki de döken regülatörü kurtarın. Bir çeşit kayıp regülatörü kurtarmak, etkili bir şekilde yapıldığında bir kişinin nefes almasından daha az, sadece birkaç olay gerektiren basit bir yöntem olabilir ve evet, hemen hemen her durumda çalışır.

4 Acil Çıkış

 PADI, normal açık su parkurunda birkaç acil çıkış alternatifi öğretir: "normal" çıkış, hava kaynağının eğimini değiştirme, manipüle edilmiş afet yüzme tırmanışı ve ayrıca yüzer beklenmeyen acil çıkış. Her birini tek tek kullanmanız gerekip gerekmediğine göre, birkaç acil çıkış seçeneğini de keşfedin. Tüplü şnorkelle dalışta acil çıkışlar son derece olağandışıdır ve sadece kaygı ölçeri dikkatlice izleyerek neredeyse sürekli olarak önlenebilir.

Serbest Akış Sınırlayıcı Solunum

Tüplü şnorkel regülatörleri neredeyse hiç kırılmaz. Ancak bunu yaptıklarında, hepsinin serbest hareket etmesini sağlayacak veya yeni bir dalıcıya hava ile ilgili yeni bir düzenli akış sağlayacak yeni bir şekilde kırılacaklar. Serbest akışlı bir sınırlayıcıdan gelen nefes, pratikte biraz zaman alır ve tüm tüplü dalgıçlar, belirli açık su yeterlilik kursunu tamamlamadan önce serbest akış düzenleyici soluma ile daha rahat olmalıdır. Bu yeteneğin öğrenilmesi yeterli zaman almaz, ancak acil durum yönetimi açısından hayati önem taşır.

Tipik olarak Düşük Basınçlı Şişirici

Yüzdürme dengeleyicileri saygındır, ancak şişirme cihazında pislik veya tuzun birikmesine izin verilirse veya tipik olarak şişirici devre dışı kalırsa, yüzdürme dengeleyici kendi kendine şişmeye başlayabilir. Bir şişirici denizcinin sıkışmasını çözmek pratik olarak zor olsa da, tüplü dalış sırasında tipik olarak düşük basınçlı şişirici bahçe hortumunun bağlantısını kesmek kolaydır. Bu, tipik olarak yüzdürme dengeleyicisine hava akışını azaltır. Tipik olarak dalgıç, bu durumda, fethedebilecek duruma gelene kadar yüzdürme gücünü kontrol edebilmek için tipik olarak yüzdürme dengeleyicisini sözlü olarak şişirebilir.

Kurbağa Tekmeleme

Çarpıntı vuruşu çoğu başlangıç ​​su dalışı için çok iyi sonuç verir, bununla birlikte dalgıçlar sadece kurbağa vuruşunu öğrenerek verimliliklerini artırabilirler. Kurbağa vuruşu, çırpınan tekmeyi birçok yönden yapabilmekten üstündür: Bu, dipteki tortuyu karıştırmaktan kaçınır, dalgıçlara daha iyi yol tutuşu sağlar ve normal suyu, en düşük çabayla optimum hareket için tipik olarak dalgıcın hemen arkasına iter. Kurbağa durdurma, öğrenmek için pratik gerektirir, tüm tüplü dalgıçların çoğu, belirli kurbağa vuruşunu öğrenir öğrenmez, belirli bir çarpıntı vuruşuna asla geri dönmez.


mesaj bırakın
Çevrimiçi sohbet

Merhaba, mesajınızı kaçırmamamız ve sizinle sorunsuz bir şekilde iletişime geçmemiz için lütfen çevrimiçi sohbet etmeden önce adınızı ve e-postanızı buraya bırakın.